Bakan Özhaseki duyurdu! 200 bin konut yakında bitiyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Uşak programı kapsamında ilk olarak Vali Turan Ergün ve Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ı makamlarında ziyaret etti. Bakan Özhaseki, daha sonra Çarşı Uşak Proje Alanı Kentsel Dönüşüm Ofisi açılışı, imza ve yıkım törenine katıldı. Törene Bakan Özhaseki’nin yanı sıra Uşak Valisi Turan Ergün, AK Parti Uşak milletvekilleri İsmail Güneş ve Fahrettin Tuğrul ile davetliler katıldı. Törende konuşan Bakan Özhaseki, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yeni bir projeye kolay kolay başlayamadıklarını, depremzedeler için yapılan 200 bin konutun yakında biteceğini belirterek, “Neredeyse 2 milyona yakın insanımıza ya kira yardımı yapıyoruz ya konteyner kentlerde kalıyor. Şimdi siz benim yerine kendinizi koyun, konteyner kentlerde yaşayan insanlar var, evi yıkılmış, sağda solda kiralarda vaziyeti idare etmeye çalışan insanlar var. Onların ihtiyaçları varken gidip bir başka yerde sıfır bir projeye başlayabilir misiniz? Emin olun başlayamazsınız. Biz de o maksatla tabi ki o bölgelere çok ağırlık veriyoruz” ifadelerini kullandı.

‘VATANDAŞLARIMIZA EV TESLİMİNE BAŞLIYORUZ’

Bakan Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir ay sonra Cumhurbaşkanımızın o bölgeyi ziyaretleriyle birlikte vatandaşlarımıza ev teslimine başlıyoruz. 100 bin civarında köy evlerimizi 6 ay içerisinde bitireceğiz, onları da çelikten yapıyoruz. Bu arada ‘Ben yerinde dönüşüm yaparım, işimi yaparım’ diyen kardeşlerimize de 1,5 milyon lira civarında, eğer evi ahırlı daha fazla bir parayı, yarısını kredi olarak yarısını da 2 sene ödemesiz, 10 sene vadeli olarak veriyoruz. Yani evlerini yapsınlar, içinde rahat etsinler diye. İnşallah 2-3 sene sonra o bölgelerdeki tüm hasarların tamamını ortadan kaldırırız.”

‘KONUTLARIMIZI SAĞLAM YAPMALIYIZ’

Türkiye’nin deprem bölgesi olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, “Bundan sonra konutlarımızı sağlam yapmalıyız. Yani özellikle 2000’den önce yapılmış olan ne kadar elimizde yapı stokumuz varsa gözden geçirmeliyiz. Gücü yetenler yenileme cihetinde ellerinden geleni yapmalılar. Biz zaten bakanlık olarak kentsel dönüşüm konusunda hem yasalar çıkarıp hem de bu tür yerlerde yardımcı olarak bu işleri yapmaya çalışıyoruz. İstiyoruz ki deprem gelmeden hazırlıklı olalım. Deprem geldiğinde de dizlerimize vurup ah edip, ağlamayalım. Onun için burada eskimiş şu dokunun yenilenmesi, değişime ayak uydurması, esnaflık yapan kardeşlerimizin daha iyi vaziyette hayatlarını sürdürmeleri elbette önemliydi. Ama bir taraftan da ‘deprem ülkesi’ diye bildiğimiz bu memlekette yaptığımız konutlar sağlam olsun istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Çarşı Uşak Proje Alanı Kentsel Dönüşüm İrtibat Ofisi’nin açılış kurdelesi kesildi, proje kapsamında anlaşmaya varılan vatandaşlarla imza töreni yapıldı. Çarşamba Pazarı, Ayakkabıcılar Çarşısı ve eski garajı kapsayan 39 bin 100 metrekarelik alandaki dönüşüm projesiyle yeni bir kapalı pazar yeri, otopark, iş yeri ve ofisler inşa edileceği öğrenildi.

‘İLK ETAPTA DÖNÜŞMESİ GEREKEN 2 MİLYON YAPIMIZ VAR’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Uşak programı kapsamında Belediye tarafından yenilenen İsmet Paşa Caddesi’nin açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Yasası ile başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de kentsel dönüşümü hızlandırmak istediklerini söyledi. Türkiye’de 36 milyon bağımsız yapı olduğuna dikkati çeken Bakan Özhaseki, “Bu yapıların 31 milyonu konut, 5 milyonu ticarethane. Bunlar içeresinde ilk etapta dönüşmesi gereken 2 milyon yapımız var. En hızlı biçimde bunları dönüştürdüğümüzde geleceğe güvenle bakabiliriz yoksa doğrusu rahat etmiş olmayız ve vazifemiz içerisinde gönül huzuruyla bu işten ayrılanlardan olamayız. Biz bu ülkeyi seviyoruz, bizim tarihe, medeniyete ve insanlara karşı sorumluluğumuz olduğundan dolayı gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Allah izin verirse bu düşündüklerimizi bizler yaparız” dedi.

Bakan Özhaseki konuşmasına şöyle devam etti: “Kentsel Dönüşüm Yasası çıktıktan sonra bakıyorum kendini çok çok çok aşırı solda gören tuhaf tuhaf tipler ‘Efendim, adamın evi Sultanbeyli’deymiş, alacakmışız Kadıköy’e gidip birisinin evinin üzerine koyacakmışız’ fesuphanallah ne dersiniz ne demezsiniz. Alışmışlar. Geçen gün Plan Bütçe Komisyonu’ndaki üyelerin yüzüne de söyledim. ‘Efendim biz kentsel dönüşüme karşı değiliz.’ Neye karşısınız kardeşim siz? Belediye başkanlarınıza söyleyin, Allah’ını seviyorlarsa rantsal dönüşüm yapmasınlar ama bir gün olsun kentsel dönüşüm yapsınlar. Hadi yapsınlar da göreyim. Çalışmaya da iş yapmaya da niyetleri yok, bol bol konuşuyorlar, siyaset yapıyorlar, sonra da milletin huzuruna çıkıyorlar. Bundan dolayı üzgünüm ama biz işimizi ve görevimizi yapacağız” diye konuştu.

Bakan Özhaseki’nin konuşmanın ardından yenilenen İsmet Paşa Caddesi’nin açılışı yapıldı. Bakan Özhaseki, ardından Uşak Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret edip, kentten ayrıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x