Turistik kiralamada 7 noktalı yeni dönem

Kanun, konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin genel esaslara, izin belgesi düzenlenmesine, idari yaptırımlara ve turizm amaçlı kiralanan konutların tabi olacağı mevzuata ilişkin hükümleri kapsıyor. İzin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralanan konutları kiraya verenler için şu cezai işlemler yapılacak:

– Kiralama yapılan her bir konut için 100.000 TL idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için on beş gün süre verilecek.

– Verilen on beş günlük süre sonunda izin belgesi alınmaksızın kiralama faaliyetine devam edenlere 500.000 TL idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi almak için bir kez daha on beş gün süre verilecek.

– Bu sürenin sonunda faaliyetlerin devam etmesi durumunda ise 1 milyon TL para cezası uygulanacak.

– İzin belgesi sahibinden kiraladığı turizm amaçlı konutu kendi nam ve hesabına üçüncü kişilere kiraya verenler hakkında ise her bir sözleşme için 100.000 TL para cezası uygulanacak.

– Kendi adına mesken olarak kullanmak amacıyla kiraladığı konutu turizm amaçlı kiraya verenler hakkında ise her bir sözleşme için 100.000 TL para cezası uygulanacak.

– İzin belgesi olmayan konutların turizm amaçlı kiralanmasına aracılık edenler hakkında, her bir sözleşme için 100 bin Türk lirası idari para cezası verilecek.

– Her defasında yüz günden fazla süreli kira sözleşmesi yapmasına rağmen, ilk sözleşme tarihinden itibaren bir yıl içerisinde aynı konutu dört defadan fazla kiraya verenler hakkında, bir milyon TL idari para cezası uygulanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x