Musk’tan Gazze’deki uluslararası yardım kuruluşlarına internet sağlama kararı

İsrail’in yoğun bombardımanı sonrasında Gazze’deki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri tamamen kesildi. Bölgedeki sağlık ve yardım kuruluşları da sahadaki çalışanlarıyla iletişim kuramadığını bildirirken, SpaceX şirketinin CEO’su Elon Musk, konuya ilişkin olarak X hesabından bir açıklama yaptı.

ABD’li Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez’in konuya ilişkin bir paylaşımına yorum yazan Elon Musk, “Starlink, Gazze’de uluslararası olarak tanınan yardım kuruluşlarına bağlantıyı destekleyecek” açıklamasında bulundu.

‘BM VE DİĞER KURULUŞLARI DESTEKLEYECEĞİZ’

Filistin’in Birleşik Krallık Büyükelçisi Husam Zomlot’un saatlerdir Gazze’deki ailesine ulaşamadığını anlattığı paylaşımını alıntılayan Ocasio-Cortez, “2,2 milyonluk bir nüfusun tamamının iletişimini kesmek kabul edilemez. Gazeteciler, sağlık çalışanları, insani çabalar ve tüm masumlar tehlike altında. Böyle bir eylemin nasıl savunulabildiğini bilmiyorum. Birleşik Devletler, tarihsel olarak bu uygulamayı kınamıştır” demişti.

Elon Musk da bu paylaşıma cevaben yazdığı yorumda, Starlink uydu internet sisteminin Gazze’deki uluslararası kabul görmüş yardım örgütlerine bağlantı sağlayacağını duyurdu. Musk, bir başka gönderiye yaptığı yorumda ise “Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası olarak tanınmış yardım gruplarını destekleyeceğiz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x