Kredi kartı sahibi herkesi ilgilendiriyor! Artık cebinizden bu para çıkacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran’dan bu yana sürekli olarak kredi kartı faizlerini yükseltti. 23 Kasım’daki PPK toplantısında yeni faiz oranlarının belirlenmesi bekleniyor. Uzmanlar, 250 baz puanlık bir artış öngörüyor ve bu durum, kredi kartı kullanıcıları için olumsuz bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Uzmanlara göre, beklenti 250 baz puanlık bir artış yönünde ve bu, kredi kartı sahipleri için mali anlamda zorlayıcı bir durum olabilir.

ÖDEMELERDE ZORLUK

1 Kasım itibarıyla kart işlemleri için uygulanan faiz oranı 3.71’den 4.47’ye yükselmişti. BSMV ve KKDF kesintileri ile birlikte kart kullanımı ve borçlanma giderek riskli hale gelirken, Merkez Bankası’nın yeni kararı, kart borcu olanlar için durumu daha da sıkıntılı hale getirebilir.

Yeni faiz kararı 1 Aralık’tan itibaren geçerli olacak ve ödenmeyen borçlara ek olarak yansıyacak.

Uluslararası finans kuruluşları ve ekonomi uzmanları, son iki PPK toplantısında 500 baz puanlık artış yapıldıktan sonra bu kez 250 baz puanlık bir artışın beklendiğini belirtiyorlar.

FAİZ ORANLARI YÜKSELİYOR

Beklenti gerçekleşirse, politika faizleri yüzde 37.5’e çıkacak ve kredi kartı akdi faizleri de 3.93’e yükselecek. Bankaların KMH ve nakit avans işlemleri için uyguladıkları faiz oranı da 1 Aralık’tan itibaren 4.69’a çıkacak.

Dünya finans kuruluşları, alınacak kararın Aralık ayında da geçerli olacağını vurgularken, herhangi bir sürpriz olmaması durumunda Türkiye, yıl sonunu yüzde 40 civarındaki politika faiziyle tamamlayacak.

TEK ÇIKIŞ YOLU

Kredi kartları aslında müşterilere sunulan bir aylık kredi olarak değerlendiriliyor. Yapılan harcamaların, taksitlendirilmediği takdirde gelecek ekstre döneminde tamamen ödenmesi gerekiyor.

Gelecek ödeme tarihinde tüm borcu ödemeyenler, kart limitlerine bağlı olarak yüzde 40 veya yüzde 20 asgari ödeme yaparak kalan borcu bir sonraki aya devredebiliyor.

Ancak bu yöntemin, yüksek faiz oranları altında uygulanması, borç sarmalının içinden çıkılması zor bir duruma neden olabilir.

BORÇLARDAN KURTULMA YOLLARI

Uzmanlara göre, mevcut yüksek faizler karşısında kredi kartı faiz borcundan kurtulmanın tek yolu, harcamaları takip eden ekstre döneminde tüm borcu ödemek.

Örneğin, 15 bin lira limitli bir karttan, taksitlendirme yapmadan 4 bin lira harcayan biri, gelecek ay sadece bin lira ödeyerek cezalandırılmadan kurtulabilir.

Ancak sadece bin lira ödemenin ardından kalan 3 bin lira, bir sonraki ayın faiziyle çarpılarak ekstrede yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir