Google Mesajlar RCS Sohbetleri Artık Ultra HDR Görüntüleri Destekliyor

Google Mesajlar içerisindeki RCS sohbetleri için gelen yeni bir güncelleme ile artık ultra HDR görüntüler gönderip almak mümkün hale geldi. TheSpAndroid tarafından keşfedilen özellik, Android 14 sürümüne güncellenmiş Pixel 8 serisi cihazlarda sunuluyor.

Ultra HDR, mevcut JPEG formatlı görüntüleri alan ve bunun üzerine HDR meta verilerini içeren bir görüntü formatı. Bu, standart görüntüyü HDR olmayan ekranlarda göstermenin yanı sıra HDR sürümünü de onu destekleyen ekranlarda görüntüleme avantajı sağlıyor. Mesajlarla gönderildiğinde bir görüntünün Ultra HDR olduğuna dair net bir gösterge olmadığını da belirtelim.

Google, ilk olarak Temmuz 2023’te Ultra HDR Görüntü Formatı v1.0 ile ilgili bilgileri Geliştiriciler sayfasında yayınladı ve ardından Ekim ayındaki Google Etkinliği sırasında bu özelliği Android 14 ile kullanıma sundu. Google, teknolojinin Android 13’te bir özellik olarak dahil edilen mevcut yüksek dinamik aralık (HDR) videosunun üzerine inşa edileceğini söyledi.

Güncellemenin Apple’ın 2024’te yapılacak bir yazılım güncellemesiyle iOS’ta RCS mesajlaşma standardını desteklemeye başlayacağını onaylamasından kısa bir süre sonra gelmesi dikkat çekiyor. iPhone 12 serisinden bu yana tüm iPhone’lar varsayılan olarak HDR fotoğraf çekmeyi destekliyor. Bu da bu güncellemenin geçerli olduğu anlamına geliyor. Yani iPhone’larda çekilen ve RCS aracılığıyla gönderilen HDR fotoğrafların, onu destekleyen Android telefonlarda görüntülenmesi de desteklenecek diye tahmin edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x