Esnaf Bitme Seviyesine Geldi Oylama Yapıldı: Marketler Pazar Günleri Kapalı Olacak mı?

Küçük esnafın işlerinde en çok etkili olan zincir marketlerin yayılması ve uzun süreler çalışmalarında pazar gününe özel bir adım atıldı. İstanbul Ticaret Odası Perakende Meslek Komitesi’nin düzenlediği çalıştayda İstanbul’da tüm marketler bulunurken, tüm katılımcılar da zincir marketlerin pazar günü kapanması yönelik oybirliğiyle karar aldı.

Geçmiş yıllarda da gündeme gelen AVM ve marketlerin pazar günleri kapalı olmaları yeniden gündeme geldi.

Küçük esnafın fiyat ve yaygınlık konusunda en çok şikayet ettiği konulardan biri olan ‘zincir marketlerin pazar günü açık olması’na yönelik oylama yapıldı.

İstanbul’daki tüm marketlerin üye olduğu İTO Perakende Meslek Komitesi’nde yapılan oylamada oybirliğiyle “kapalı olsun” çıktı.

Perakende Meslek Komitesi’ne kayıtlı tüm üyelerin bulunduğu çalıştayda, marketlerin pazar günü kapatılmasının zorunluluk haline geldiğine karar verildi. 

İstanbul İl Tarım Müdürü ve İl Ticaret Müdürleri de bu yönde karar bildirirse devlet kurumlarının karar alınmasına onay verebileceği belirtildi.

Kararın uygulanması halinde yeni bakkal ve yerel marketlerin de artacağı, ayrıca market çalışanlarının da sosyal hayatında olumlu etki yaratacağı düşünülüyor.

Çalıştayda, Tekel ürünlerine yönelik de marketler yerine sadece küçük işletmelerde satılması konusu da gündeme geldi.

Sosyal medya bunu duyar da durur mu?

Kimileri markete gitmek için tek günün pazar olduğunu belirtirken,

Kimileri de esnafın kazanması gerektiğini savundu.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Marketler pazar günleri kapalı olsun mu?

Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir